Amerikai szakértő: A szabályokon alapuló nemzetközi rend megőrzése a tét

Az ifjabb Brzezinski szerint az ukrajnai háború globális hatással bír, különösen akkor, ha Oroszország győzelmet arat.

Trump tanácsadója és világhírű szakértők szólaltak fel – tudósításunk a Budapest Energy and Security Talks konferencia első napjáról.
Május idusán második alkalommal rendezték meg a Budapest Energy and Security Talks elnevezésű konferenciát, amelyet az Egyensúly Intézet a NATO-val közösen szervezett. A konferencia nemcsak hazánk, hanem a nemzetközi közösség szempontjából is kiemelt eseménynek számít, hiszen politikai és gazdasági vezetők, valamint szakértők gyűltek össze a világ számos pontjáról, hogy megvitassák a legfontosabb globális biztonságpolitikai és energiabiztonsági kérdéseket.
A konferencia különlegességét az adta, hogy olyan neves külföldi előadók is felszólaltak, akik világviszonylatban is ritkán szerepelnek együtt egy rendezvényen. A résztvevők között volt többek között Lech Walesa, a Nobel-békedíjas volt lengyel elnök, Gorka Sebestyén, Donald Trump terrorelhárítási tanácsadója, Andrius Kubilius, volt litván miniszterelnök és Diana Furchtgott-Roth, amerikai közgazdász. A témák között szerepelt Donald Trump külpolitikai céljainak értékelése, az európai védelempolitika jövője, az orosz-ukrán háború, valamint a klímaváltozás biztonsági kihívásai.
Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke a konferencián hangsúlyozta:
Magyarország nemcsak elérte a NATO által elvárt két százalékos védelmi kiadást, hanem célként tűzte ki az öt százalékos arány elérését is, amely szimbolikus jelentőségű.”
Németh kiemelte, hogy a magyar haderő érdeke, hogy nélkülözhetetlen láncszemévé váljon a NATO-köteléknek, különösen egy olyan fegyverkezési versenyben, ahol Németország mellett Lengyelország és Franciaország is a vezető haderejének felállítására törekszik.
„A cél nem csupán a presztízs növelése, hanem a magyar haderő versenyképességének hosszú távú fenntartása is” – tette hozzá.
Robert Palladino, az Egyesült Államok magyarországi ügyvivője is felszólalt a konferencián. „A NATO Trump elnöki ciklusai alatt is erős maradt, és az USA továbbra is elkötelezett a szövetség 5-ös cikkeje mellett” – mondta Palladino.
Az amerikai diplomata ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a magyar–kínai gazdasági kapcsolatok a jövőben problémákat okozhatnak a magyar-amerikai viszonyban.
Palladino szerint az USA külpolitikája egyértelmű:
Mindig a saját állampolgárait kell az első helyre tennie, ez az iránytűjük, és az európaiaknak is ezt kellene követniük.”
Gorka Sebestyén, Trump terrorelhárítási tanácsadója szerint Oroszország bár problémát jelent, de nem tekinthető az első számú fenyegetésnek.
Kína az, amely globális szuperhatalommá kíván válni”
– jelentette ki Gorka.
Figyelmeztette a magyar politikai vezetést is: „Mérlegeljék a kínai gazdasági kapcsolatok stratégiai kockázatait, különösen a technológiai együttműködések terén.”
Gorka szerint a kínai terjeszkedés hosszú távon komoly biztonsági kockázatot jelenthet, és Magyarország számára különösen fontos, hogy a gazdasági érdekek mellett a geopolitikai tényezőket is figyelembe vegye.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ifjabb Brzezinski szerint az ukrajnai háború globális hatással bír, különösen akkor, ha Oroszország győzelmet arat.
A NATO politikai ügyekért és biztonságpolitikáért felelős főtitkárhelyettese, Boris Ruge hangsúlyozta, hogy Magyarországnak, akárcsak más európai NATO-tagállamoknak, növelnie kell a védelmi kiadásokat, hogy elrettentő erőt képviseljen Oroszországgal szemben.
„A közös védelem érdekében nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem Európának is nagyobb erőfeszítéseket kell tennie” – fogalmazott.
A konferencia rávilágított arra, hogy Magyarország nemcsak passzív szemlélője, hanem aktív alakítója is a nemzetközi biztonságpolitikai vitáknak.
A magyar kormány elkötelezettsége a NATO mellett és a védelmi kiadások fokozatos növelése egyértelmű jelzés a nemzetközi partnerek felé.
A Budapest Energy and Security Talks sikere egyúttal bizonyítja, hogy hazánk kiemelt szereplővé kíván válni a transzatlanti együttműködés és a globális biztonságpolitikai párbeszéd terén.
A rendezvény holnap folytatódik.
Ezt is ajánljuk a témában
Merre van az előre Közép-Európa számára? – a Budapest Energy and Security Talks rendezvényről tudósítunk.
Nyitókép: Egyensúly Intézet
A tavalyi konferenciáról itt nézhet meg egy angol nyelvű videót: